W okresie popularności pająków ludowych, wieszano je zazwyczaj w centralnym punkcie izby, na stropowej belce.
Gdzieniegdzie można poczytać o tym, że pająki wieszane były w okolicy tzw. "Świętego Kąta", ale nie wiem czy faktycznie tak było. Pająka, chociażby ze względu na swoją formę, ciężko wpasować w kąt.
Myślę, że współcześnie pająk pasuje w każdej przestrzeni. Tym bardziej, że mnogość form, jakie może przybrać, doskonale wpisze się we współczesnych wnętrzach i miejscach różnego rodzaju.
Zapraszam Was do tworzenia własnych pająków i zaprojektowania ich pod swoją przestrzeń. Możecie zastanowić się nad kolorami pomponów, nad formą i kształtem czy wielkością pająka.
Zapraszam do korzystania z instrukcji, które są cały czas dostępne na kanale Youtube Pracowni Swoboda.
Zapraszam Was do również inspirowania się doświadczeniami współczesnych pajęczarek. Wywiady z niektórymi z nich możecie już przeczytać w poprzednich postach a przygotuję dla Was jeszcze kilka takich rozmów.
Na zakończenie projektu "Pająki - dekoracje na czasie", prezentuję Wam swoje pająki, wykonane w czasie jego trwania.
Mam nadzieję, że pająk odnajdzie się w naszych domowych i współczesnych wnętrzach oraz innych przestrzeniach, że na nowo będziemy umieli docenić jego walory estetyczne oraz symbolikę i nawiązanie do folkloru.
Myślę, że jest to ozdoba warta uwagi a jej tworzenie zasługuje na kultywację. Jest doskonałym narzędziem do rozwijania kreatywności oraz poruszania zagadnień dotyczących sztuki ludowej, folkloru i życia naszych przodków.
Pająk jest kolorową dekoracją, która w swojej formie zawiera ogromny potencjał, mam nadzieję, że Wy również mogliście go dostrzec będąc tu ze mną w czasie trwania projektu.
Comments